







Helichrysum italicum
Dragulj eteričnog kraljevstva.

Smilje
Smilje je eterična biljka koja pripada rodu Helichrysum iz porodice Asteraceae, a obuhvaća preko šest stotina različitih vrsta rasprostranjenih diljem svijeta.
Stabljika
To je niži grm koji svojim sitnim cvjetićima žute boje i specifičnim prijatnim, blago oporim mirisom daje obilježja dalmatinsko - hercegovačkog krša. Na razgranatim stabljikama smilja naizmjenično su raspoređeni listići čvrste kutikule koji su s lica zeleni, a s naličja sivo zeleni, prekriveni sitnim dlačicama. Donji listići pri osnovi su skupljeni u rozetu.

Aromatičnost
Smilje sadrži različite aromatične tvari među kojima su najznačajniji: italdion, α-kariofilen, γ-kurkumen, α-pinen, β-pinen, linalol, geraniol, nerol. Aromatična svojstva određuju primjenu smilja, kao i drugih vrsta ljekovitog i aromatičnoga bilja u farmakološke svrhe, kozmetičkoj industriji i kulinarstvu.

Cvijet
Na vrhu stabljike koja je također prekrivena dlačicama, sitni cvjetići skupljeni su u prepoznatljive žute cvati koje cvatu od svibnja do kraja srpnja. Cvati smilja zadržavaju svoju žutu boju nakon cvatnje i sušenja, zbog čega su pod nazivom „besmrtno cvijeće“ u antičkoj Grčkoj korišteni za izradu vijenaca. .

Zdravlje
Smilje ima antialergijsko, antikoagulantno, antiseptično, diuretsko, fungicidno i inflamantorno djelovanje. Koristi se u liječenju želučanih i žučnih kamenaca, za poticanje rada jetre i poboljšanje apetita, olakšavanje tegoba disajnih organa. Smilje također djeluje antibakterijski, a zbog protuupalnog djelovanja ima primjenu u liječenju: hematoma, ožiljaka, ekcema, infekcija kože i alergijskih reakcija. Zahvaljujući tome što potiče sintezu kolagena, primjena smilja je značajna i u kozmetičkoj industriji. Koristi se i kao začin, neki ga još zbog arome nazivaju i curry-biljka, mada ne ulazi u sastav mješavine curry začina. Dodaje se jelima od riže, piletini, kuhanom povrću, povrću prilikom kiseljenja, juhama i umacima. .

Aqua aromatica
U destiliranoj vodi od koje je odvojen sloj ulja uvijek su sadržane manje količine eteričnoga ulja. To su Aqua aromaticae ili cvjetne vodice, hidrolati. Oni svoju primjenu nalaze u kozmetičkoj industriji te industriji sapuna i mirisa.

Icon made by http://www.freepik.com from www.flaticon.com

Eterično ulje
Proizvodnja eteričnog ulja od smilja odvija se destilacijom smilja vodenom parom u destilacijskim kotlovima različitih kapaciteta. Vodena para ekstrahira eterično ulje smilja i tako se slijevaju u kondenzator. U eteričnom ulju smilja najzastupljeniji kemijski sastojak je ester neril-acetat. Ostali kemijski sastojci su: seskviterpeni (α-kariofilen, γ-kurkumen), monoterpeni (α-pinen, β-pinen, δ-limonen), alkoholi (linalol, geraniol, nerol, furfurol), fenoli (eugenol), oksidi (1,8-cineol), diketoni (italdioni, β-diketoni). Zbog svojih sastojaka eterično ulje smilja osim u farmaceutskoj sve više postaje interesantno u kozmetičkoj industriji.